11. Uluslararası Literatürk Kültür ve Edebiyat Festivali

Literatürk insanı, insan haklarını arıyor“

 

Literatürk Edebiyat Festivali, 23. Ekim – 7 Kasım 2015 tarihleri arasında 11. kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Essen ve çevresinde 2005 yılından beri gerçekleştirilen festival kimleri ağırlamadı ki? Yılların eskitemediği güçlü kalemler, kültür ve edebiyat sahnesinde ilk adımlarını atanlar, müzik, sinema ve düşünce dünyalarından saygın isimler Literatürk etkinliklerine konuk oldular.

 

2015 yılında Literatürk „İnsan Hakları“ ana teması etrafında gerçekleştiriliyor. Bu başlık etrafında -her zamankinden daha fazla olmak üzere- yaşamımızın ve birlikte yaşamın temellerine ışık tutacağız. Yazılı da olsalar, hakları aramak, kendinin kılmak ve aktif olarak biçimlendirmek gerekir. Bunu konuklarımızla birlikte gerçekleştirmek istiyoruz. Bu yıl  da sizin için dolu dolu bir program hazırlıyoruz.

 

Bu yılki programımıza dair birkaç ipucu:

Kadınlar şiddet ve ayrımcılığa nasıl karşı durabilir, nasıl karşı durdular? Festival açılışında konuşacak olan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Selmin Çalışkan ve „Canına Tak Eden Kadınlar“ kitabının yazarı Sibel Hürtaş -Türkiye sınırlarını aşan bir coğrafyafa- kadın hakları alanındaki eksiklikler ve olasılıkları ele alacaklar.

 

Doğan Akhanlı: "Mahşerin Yargıçları"

1980 darbesi sonrası Türkiyesi´ni, siyasi suçlu olarak aranan genç bir adamın ailesi ile birlikte zamandaki yolculuğunu, kimlik değişimlerini ve gelecek vizyonları ile Türkiye tarihinin bir parçasına dönüşmesini anlatıyor

 

Hayko Bağdat: "Salyangoz"

Hayko Bağdat, bir Ermeni, Rum, Türk ve İstanbullu olarak kendi hayatının içinden, İstanbul´daki Hıristiyan azınlığın yaşamına dair resim çiziyor.

 

Tuna Kiremitçi ise yeni kitabı „Dualar Kalıcıdır“ ile nesiller arası iletişime Yahudi-Türk-Fransız çerçevesinden bakıyor.

 

Türkiye´deki güncel toplumsal ve siyasal durum nasıl görünüyor? Gazeteci Sibel Oral, yeni yayınlanan ropörtaj kitabı „Toprağın Öptüğü Çocuklar“ ile Uludere (Roboski) katiliamında adaletin peşine düşüyor.

 

Eva Ruth Wemme: "Benim 7000 Komşum"

Benim 7000 Komşum“daki, hiçbir insana yaraşmayan şeyleri resmediyor. Maaşını almadan haftalarca çalışanlar, doğum yapacağı gün başka hastane aramaya gönderilenler, kış günü kirasını ödedikleri evden çıkarılanlar. „Benim 7000 Komşum“ Berlin´de yaşayan Romanları anlatıyor. Toplantı ProAsyl Essen ve Flüchtlingsrat Essen e.V. tarafından destekleniyor.

 

Keder ve coşkunun arasında“: Gazeteci yazar Ece Temelkuran ile yeni yayınlanan kitabı, parlamento seçimi sonuçları ve gazeteci olarak gözlemleri çerçevesinde Türkiye´deki güncel hassasiyetlere dair bir söyleşi gerçekleştiriyoruz.

 

Etik kurallar olmadan birlikte yaşanır mı? Yazarlar diyaloğu etkinliklerimiz çerçevesinde yazar, editör ve çevirmen Tanıl Bora ile Köln´lü gazeteci ve yazar Jürgen Wiebicke, Almanya ve Türkiye´de toplumsal yaşamın etik temelleri üzerinde fikir yürütecekler.

 

Göç ülkesi Almanya´da eşitlik ilkesi ne ölçüde işliyor? İsviçreli yazar ve yönetmen Güzin Kar´ın çok kültürlülüğün kalbinden kopan romanı „Yardım et Hüsnü“yü komedyen Hilmi Sözer okuyor.

Misafir işçilerin oğulları ve kızları hakkında fazla söze gerek yok, etkinlik ismiyle bile çok şey anlatıyor.

 

Futbol ile siyasal ve toplumsal katılımın nasıl bir ilgisi var? Bu sorunun yanıtlarını Çarşı grubu ve Dortmund Ultra´larının temsilcileri ile birlikte arıyoruz. Çarşı taraftar grubu özellikle Gezi Protestoları esnasında futbolun nasıl bir mobilizasyon gücüne sahip olduğunu göstermişti.

 

Ve büyük final: Festivalin kapanışında son dönemde yaptığı haberlerle kendinde hayli söz ettiren ve Türkiye´de güç sahiplerinin hedef tahtasına oturtulan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Türkiye´deki güncel gelişmeleri değerlendirecek. Türkiye´nin en önemli belgeselcileri arasında yer alan Dündar, yeni kitabı „Abim Deniz“ ile birlikte özel bir misafiri beraberinde getiriyor: Hamdi Gezmiş. Literatürk´e özel bu etkinlikle, Dündar ve Gezmiş 1972´de idam edilen ve Türk solunun sembolüne dönüşen öğrenci lideri Deniz Gezmiş´e dair anıları içeren kitabı tanıtacaklar.

 

Festival programında bu yıl da her zamanki gibi, okullarda okuma etkinlikleri ve çocuklar ile gençlere yönelik yazım ve kitap projeleri yer buluyor – Geest-Verlag/Vechta ve yayıncı Artur Nickel ile birlikte gerçekleştirilen projenin bu yılki konusu „beni umutlandıran şey“. (Son başvuru tarihi: 01.08.2015, daha fazla bilgi için: www.grend.de)

 

Sizi bu yıl da Literatürk ile kültür ve edebiyat dolu bir yolculuğa davet ediyoruz.

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Kulturzentrum Grend