11. Uluslararası Literatürk Kültür ve Edebiyat Festivali

Literatürk, insanı ve insan haklarını arıyor

23 Ekim- 7 Kasım 2015 tarihleri arasında Essen bölgesinde 11. Kez gerçekleşecek olan Literatürk Edebiyat Festivali’nin bu yılki teması İnsan Hakları. Festival boyunca gerçekleştirilecek olan etkinliklerde İnsan Hakları teması etrafında Almanya ve Türkiye’den katılacak olan konuklarla -her zamankinden daha fazla olmak üzere- yaşamımızın ve birlikte yaşamın temellerine ışık tutacak.

 

Festival kapsamında gerçekleşecek etkinlik, söyleşi ve okumalarda 2015 Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Selmin Çalışkan, Yazar Sibel Hürtaş, Yazar Doğan Akhanlı, Köşe Yazarı Hayko Bağdat, Yazar Tuna Kiremitçi, Gazeteci- yazar Sibel Oral, Gazeteci- yazar Ece Temelkuran, Yazar, editör ve çevirmen Tanıl Bora, Gazeteci ve yazar Can Dündar ile Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş festival süresince insanı, insan haklarında arayacaklar. Festival kapsamında ayrıca Çarşı Grubu ve Dortmund Ultra temsilcileri de futbol, siyaset ve toplum ilişkisini irdeleyecek.

 

Festival programında neler var?

Kadınlar şiddet ve ayrımcılığa nasıl karşı durabilir, nasıl karşı durdular?”

Festival açılışında konuşacak olan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Selmin Çalışkan ve “Canına Tak Eden Kadınlar” kitabının yazarı Sibel Hürtaş -Türkiye sınırlarını aşan bir coğrafyaya- kadın hakları alanındaki eksiklikler ve olasılıkları ele alacaklar.

 

1980 sonrası Türkiye”

"Mahşerin Yargıçları" kitabının yazarı Doğan Akhanlı, 1980 darbesi sonrası Türkiyesi´ni, siyasi suçlu olarak aranan genç bir adamın ailesi ile birlikte zamandaki yolculuğunu, kimlik değişimlerini ve gelecek vizyonları ile Türkiye tarihinin bir parçasına dönüşmesini anlatacak.

 

Türkiye’de azınlık olmak”

Hayko Bağdat, bir Ermeni, Rum, Türk ve İstanbullu olarak kendi hayatının içinden, İstanbul´daki Hıristiyan azınlığın yaşamına dair resim çizecek ve kitabı “Salyangoz”u anlatacak.

Tuna Kiremitçi ise Almanca diline yeni kazandırılan “Dualar Kalıcıdır” adlı romanından yola çıkarak nesiller arası iletişime Yahudi-Türk-Fransız çerçevesinden bakacak.

 

Adaleti beklerken Roboskî”

Türkiye´deki güncel toplumsal ve siyasal durum nasıl görünüyor? Gazeteci yazar Sibel Oral, yeni yayımlanan kitabı “Toprağın Öptüğü Çocuklar- Adaleti Beklerken Roboskî” ile öldürülen çocukların ve katliam mağduru ailelerin izinde adaletin peşine nasıl düştüğünü anlatacak…

 

Roman olmak, insan olmak”

Eva Ruth Wemme “Benim 7000 Komşum” yapıtında hiçbir insana yaraşmayan şeyleri resmediyor. Maaşını almadan haftalarca çalışanlar, doğum yapacağı gün başka hastane aramaya gönderilenler, kış günü kirasını ödedikleri evden çıkarılanlar. “Benim 7000 Komşum” Berlin´de yaşayan Romanları anlatıyor. Eva Ruth Wemme’nin katılımıyla gerçekleşecek olan toplantı Almanya’nın en aktif mülteci çalışma gurubu ProAsyl Essen Flüchtlingsrat Essen tarafından da desteklenecek.

 

Türkiye nereye gidiyor?”

Gazeteci yazar Ece Temelkuran ile Almanca dilinde yeni yayınlanan kitabı, parlamento seçimi sonuçları ve gazeteci olarak gözlemleri çerçevesinde Türkiye´deki güncel hassasiyetlere dair bir söyleşi gerçekleştirecek.

 

Etik kurallar olmadan birlikte yaşanır mı?”

Yazarlar diyaloğu etkinliklerimiz çerçevesinde yazar, editör ve çevirmen Tanıl Bora ile Köln´lü gazeteci ve yazar Jürgen Wiebicke, Almanya ve Türkiye´de toplumsal yaşamın etik temelleri üzerinde fikir yürütecekler.

 

Göç ülkesi Almanya´da eşitlik ilkesi ne ölçüde işliyor?” İsviçreli yazar ve film yönetmeni Güzin Kar´ın çok kültürlülüğün kalbinden kopan romanı “Yardım Et Hüsnü”yü komedyen Hilmi Sözer ile birlikte okuyacak.

 

Söz sırası göçmen çocuklarında”

Göçmen işçilerin oğulları ve kızları "Daughters and Sons of Gastarbeiter" adlı bir inisiyatif kurdu ve kendi yaşadıkları acı tatlı hikayeleri kaleme alıp, yazdıkları öykü, düzyazı, şiir gibi metinleri bizlerle paylaşacaklar

 

Futbol, sadece futbol değildir”

Futbol ile siyasal ve toplumsal katılımın nasıl bir ilgisi var? Bu sorunun yanıtlarını Çarşı taraftar grubundan avukat İnan Kaya ile grubun liderlerinden Cem Çalışkan ve Dortmund Ultra grubunun temsilcileri ile birlikte arıyoruz. Çarşı taraftar grubu özellikle Gezi Protestoları esnasında futbolun nasıl bir mobilizasyon gücüne sahip olduğunu göstermişti.

 

Hamdi Gezmiş ve Can Dündar, Deniz Gezmiş’i anlatıyor

Ve büyük final… Festivalin kapanışında son dönemde yaptığı haberlerle kendinde hayli söz ettiren ve Türkiye´de güç sahiplerinin hedef tahtasına oturtulan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, Türkiye´deki güncel gelişmeleri değerlendirecek. Dündar, yeni kitabı “Abim Deniz” ile birlikte özel bir misafiri beraberinde getiriyor: Hamdi Gezmiş. Literatürk´e özel bu etkinlikle, Dündar ve Gezmiş 1972´de idam edilen ve Türk solunun sembolüne dönüşen öğrenci lideri Deniz Gezmiş´e dair anıları içeren kitabı tanıtacaklar.

 

Umut hâlâ var…” Festival programında bu yıl da her zamanki gibi, okullarda okuma etkinlikleri ve çocuklar ile gençlere yönelik yazım ve kitap projeleri yer buluyor – Geest-Verlag/Vechta ve öğretmen Artur Nickel ile birlikte gerçekleştirilen projenin bu yılki konusu “Beni Umutlandıran Şey.”

 

 

 

 

 

 

 

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Kulturzentrum Grend