Edebiyat dolu günler kapımızda!

13. Uluslararası Literatürk Kültür ve Edebiyat Festivali

Ruhr bölgesinin kültür ve edebiyat festivali Literatürk, 6-15 Kasım tarihleri arasında 13. kez kapılarını açıyor. Bugüne dek Türk ve Alman edebiyat dünyalarından cok sayıda saygın ismi ağırlayan Literatürk, giderek güçlenen uluslararası edebiyat festival kimliğine uygun olarak dünyanın farklı köşelerinden yazarları ağırlıyor. Bu yılki festivalin ağırlıklı konusu „İktidar ve Aciziyet“.

 

İktidar kavramı insanlar ve topluluklararası ilişkilerde, siyasette ve kentler, bölgeler ve devletler arası ilişkilerde kendini gösteriyor. İktidar ve aciziyet ilişkisinin izlerine sadece sosyolojik ve felsefi araştırma ve analizlerde değil, çağdaş ve klasik edebiyatta ve göçmen edebiyatında da rastlanıyor. Göç ve iltica tecrübeleri ise sıklıkla hakimiyet ve aciziyet ilişkileri etrafında şekilleniyor. Literatürk bu yılki konu seçimiyle geçmiş yılların festival temaları „insan hakları“ ve „dostluk“ temasıyla bağlantı kurmak ve insanlararası, toplumsal, kültürel ve siyasi hakimiyet ilişkilerini sorgulayarak, aciziyetin nasıl aşılabileceğine yanıtlar aramak istiyor. 

Sizi festival etkinliklerimizde selamlayabilmek dileğiyle…

Festivale Doğru: Nobel Ödüllü Yazar Orhan Pamuk ile Okuma Akşamı

19 Ekim 2017 Perşembe, saat 20:00

Kırmızı Saçlı Kadın

 

Kuyucu ustası Murat´ın çırağı Cem, kırmızı saçlı kadını ilk kez bir tiyatro çadırında görür. Güzel kadının kırmızı saçları adeta alevler saçmaktadır. Ona yakınlaştıkça, kendisi için bir babaya dönüşmüş ustası Murat´tan uzaklaşmaktadır. Korkunç bir kazanın gerçekleşmesiyle Cem, İstanbul´a kaçar. Yıllar sonra döndüğünde karşılaştıkları şaşırtıcıdır. Orhan Pamuk, Kırmızılı Kadın´da babalar ve oğulların, aşk ve ihanetin, hata ve bedelinin hikayesini anlatıyor.

 

Çeviri: Recai Hallaç

Moderasyon: Norbert Wehr

Etkinlik Yeri: Lichtburg Essen

Giriş Ücreti: 12 Euro / indirimli 8 Euro

 

Bilet satışı sadece Lichtburg´da gerçekleştirilmektedir:

http://www.lichtburg-essen.de/vera_171019_orhan_pamuk.php

 

Bu etkinlik LITERATUR: LITERATUR! (İnisiyatifi) kapsamında Literarischen Gesellschaft Ruhr e.V, Schreibheft (Zeitschrift für Literatur), Proust Kitabevi ve Alfred und Claire Pott Vakfı´nca desteklenen „Über Leben!“ des Literaturbüros Ruhr e.V. projesi işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

Festival Açılışı: Zeruya Shalev, Maria Schrader v.d.

6 Kasım 2017 Pazartesi, saat 19:30

Moderasyon ve çeviri: Shelly Kupferberg

Okuma: Maria Schrader

Müzik: Beril Sun/Essen (Violine-Solo)

Essen Belediye Başkanı Franz-Josef Britz´in Selamlama Konuşmaşıyla

Bu etkinlik Proust Kitabevi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmektedir.

 

Acı tahammül edilmez hal aldığında… Iris, Kudüs´teki bir saldırı sonrasında fiziksel acı çekmektedir. Ama hiç kurtulamadığı içsel ağrı da onunladır: Bir zamanlar gençlik aşkı tarafından aniden terk edilmiştir. Kendisiyle hastanede ağrı terapisti olarak karşılaştığında, hayatı başaşağı olur. O ve ailesi, geçmiş ve şimdi arasında sıkışıp kalır. Kaybedilen zaman geri alınabilir mi? Hayatın ortasında bir yeni başlangıç yapılabilir mi? Shalev bizi 45 yaşındaki bir kadın ve annenin karmaşık iç dünyasına götürüyor. Romanı „Acı“da Ortadoğu sorununu önceki eserlerine göre çok daha doğrudan ele alıyor.

Etkinlik Yeri: Filmstudio-Kino im Glückaufhaus/Essen, Rüttenscheider Str. 2, 45128 Essen

Giriş Ücreti: 8 €, Filmstudio im Glückaufhaus´da hergün saat 15´den itibaren ön satış yapılmaktadır.

Ilija Trojanow - "Kaçıştan Sonrası"

7 Kasım 2017 Salı

Moderasyon: Karin Yeşilada

 

İktidar konusu, Trojanow´un eserinde farklı bağlamlarda karşımıza çıkıyor. Güncel kitabında, hayatını her zaman etkileyecek ve bugün anne-babasına bunun için müteşekkir olduğu bir tecrübesini ele alıyor: Almanya´ya ilticasını. Trojanow kendi tecrübelerini diğer mültecilerinki ile kaynaştırıyor, fikirlerini diğerlerinin anektodları ile bütünlüyor. Bu yolla ne kadar çok şeyin mültecileri birbirine bağladığına dair bir izlenim sunuyor. Ona göre mülteci, kendi içinde bir insan kategorisi.

 

Etkinlik Yeri: Casa (Grillo-Theater), Theaterplatz 7, 45127 Essen

Giriş ücreti: 6 Euro, www.grend.de veya www.literatuerk.com (Reservix/print@home) üzerinden ön satış yapılmaktadır.

Nina George -  "Hayal Kitabı"

8 Kasım 2017 Çarşamba, saat 19:30

Moderasyon: Sabine Adatepe

 

Eğer yaşam ile ölüm arasında bir alan olsa, nasıl olurdu? Hayatımızı farklı versiyonlarda yaşayabilseydik? Savaş muhabiri Henri, geçirdiği kazadan beri komadadır. Kendisini hala seven eski sevgilisi Eddie ve onu hiç tanımamış, oldukça duyarlı bir genç olan oğlu Sam hastanede karşılaşırlar, onun için endişelenir ve dost olurlar. Etraflarındaki tek boyutlu dünyadan daha fazlasını görmek, büyülenmek ve dokunulmak isteyen insanlar için bir roman. Hayal kitabı, kim olabileceğimizi bulmak için öncelikle korkularımızı yenmemiz gerektiğini gösteriyor.

 

Bu etkinlik Medienforum des Bistum Essen ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Etkinlik Yeri: Grend Kültür Merkezi Freudenhaus Tiyatrosu, Westfalenstraße 311, 45276 Essen

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Fatma Aydemir „Dirsek“

8 Kasım 2017 Çarşamba, saat 19:30

Moderasyon: Ulrich Noller

Medya Partneri: WDR/Cosmo-Radio

 

Kökenimiz ve yaşadıklarımız bizi ne ölçüde şekillendirir? Şiddet nasıl ortaya çıkar? Fatma Aydemir bizi Türk kökenli 17 yaşındaki bir Berlinli genç kızın dünyasına götürüyor. Otoriter babası ve depresif annesi tarafından hayatı belirlenen ve kendisine bir gelecek göremeyen Hazal´ın hüsranını bize hissettiriyor. Sürekli altında ezildiği dirsek karşısında giderek artan öfkesi onu bir şiddet eylemine sürükler. Aciziyete düşmek başkalarına zarar vermeyi meşru kılar mı? Şüphesiz hayır, ama yine de Hazal gibi insanları harekete geçiren ve oldukları şey yapan nedenlere bir kez bakmakta yarar var.

 

Etkinlik WDR/Cosmo-Radio tarafından canlı yayınlanacaktır: http://www1.wdr.de/radio/cosmo/index.html

Etkinlik Yeri: Langendreer İstasyonu, Wallbaumweg 108, 44894 Bochum

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Hasnain Kazim - "Kriz Ülkesi Türkiye"

8 Kasım 2017 Çarşamba, saat 20:00

Türkiye bir dönem umudun ülkesi olarak görülüyordu. Hem İslami, hem demokratik nitelikte, komşularına örnek olabilecek bir ülke. Türkiye şimdilerde demokrasinin baskı altına girdiği bir kriz ülkesi. Spiegel yazarı Hasnain Kazim, boğaz kıyısındaki durumun ne derece vahim olduğunu gösteriyor. Artan otoriterizm ve yükselen aşırılıklar çerçevesinde sadece Türkiye´deki demokrasi baskı altına girmiyor, Almanya ve Avrupa´da da yeni tehlikeler baş gösteriyor.

Hint-Pakistan kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1974 yılında dünyaya gelen Hasnain Kazım 2009´dan beri Spiegel´in dış temsilciliklerinde görev alıyor. İslamabad ve İstanbul´un ardından şimdi Viyana´da çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bu okuma ve tartışma programı "Über Leben! Von der Hoffnung auf Zukunft" des Literaturbüros Ruhr e.V. projesi kapsamında Katakomben Tiyatrosu ile işbirliği içinde gerçekleştirilmektedir.

 

Etkinlik Yeri: Katakomben Tiyatrosu, Girardetstraße 2, 45131 Essen

Giriş Ücreti: 7/9 Euro (Ön satış ve etkinlik akşamı bilet satışı Katakomben Tiyatrosu´nca gerçekleştirilmektedir)

13. Kitap Projesinin Gala Okuması: „Kaçış ve Tekrar Kaçış“

9 Kasım 2017 Perşembe, saat 19:30

Zamanımız tüm dünyada iltica ve göçün izlerini taşıyor. Avrupa´ya ve Avrupa´dan iltica hep oldu – 1933´ten bu yana. Pek çok nedeni vardı bunun. Buna dair yazma konusunda çağrımıza pek çok tanınmış ve tanınmamış Avrupalı yazar yanıt verdi, hatta başka kıtalardan üç yüze yakın hikaye, şiir ve metin gönderildi. Bunların yüzden fazlası yeni antolojide yer buldu. Kitap, iltica ve göçün nasıl etkiler gösterdiğini ve edebi olarak nasıl ele alınabileceğini gösteriyor. Etkinlik günü Uluslararası Af Örgütü ünlü fotoğraf ajansı Magnum ile birlikte „Kaçış Halinde İnsanlar“ fotoğraf sergisinden bir bölüm sunacak.

 

Etkinlik Geest-Verlag (Vechta), Amnesty International/Essen, Pro Asyl Essen ve Exile Kulturkoordination Essen işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

 

Etkinlik Yeri: Grend, Westfalenstraße 311, 45276 Essen

Giriş ücretsizdir.

Fabian Wolbring ve Jasamin Ulfat

10 Kasım 2017 Cuma, saat 19:30

Moderasyon: Jan-Paul Laarmann

Müzikal Program: Günfer Çölgeçen und Elina Laivera

 

Edebiyat dergisi Richtungsding´in iki yazarı, kendini yok eden bir roketteki hedefsiz yolculuklarını anlatıyor ve çok şey yazılı post-it´lerini Essen semalarından aşağı savuruyorlar.

 

Etkinlik Yeri: Essen Merkez Kütüphanesi, Hollestraße 3 (Gildehof) 45127 Essen

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Poetry Slam - "Toplumun Dayanakları"

11 Kasım 2017 Cumartesi, saat 20:00

Fee, Frank Klötgen, , Alex Burkhard ve Sven Kemmler, Poetry Slam şiir programı ile „toplumun dayanakları“ konusunu interaktif ve eğlenceli bir şekilde ele alıyorlar.

 

Etkinlik Yeri: Grend Kültür Merkezi, Westfalenstraße 311, 45276 Essen

Giriş Ücreti: Etkinlik gişesi. 14 Euro /Ön satış: 12 Euro: www.grend.de

 

Michael Lüders - "Fırtına Biçenler"

11 Kasım 2017 Cumartesi, saat 19:30

Moderasyon: Nikolaos Georgakis

 

„Sana kimin hükmettiğini bilmek istiyorsan, kimi eleştiremediğini bulmalısın“ (Voltaire). ABD´nin rejim değişikliği politikasını kaleme alanlar, derhal komplo teorisyenlerine dönüşüyorlar. Bu, güncel kitabında yaygın kanaatin aksini savunan Michael Lüders için de geçerli: „Esad gitmeli, peki ya sonra“ diye soruyor Lüders. Mevcut çatışmada basit çözümlerin, iyi ve kötünün olmadığını, bilakis çok sayıda aktörün karmaşık çıkarları olduğunu gösteriyor.

 

Etkinlik Yeri: Essen Merkez Kütüphanesi, Hollestraße 3, 45127 Essen

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Panel „Olağanüstü Hal Döneminde Sanat ve Kültür“

12 Kasım 2017 Pazar, saat 19:00

Moderasyon: Sabine Adatepe

 

Kültür insanları Türkiye ve diğer ülkelerdeki baskılar altında nasıl üretken kalabilirler? Hangi şartlarda sanat ve kültür serbestçe gelişir? Bilgi alışverişi ve kamuoyu önünde tartışmalar ne özellikle böyle dönemlerde önem taşıyor? Panelde bu sorulara yanıt aranırken, Türk-Alman edebiyatındaki güncel gelişmeler ve Türkiye´deki yazar ve kültür insanlarının mevcut durumu konuşulacak.

Panel katılımcıları:

Menekşe Toprak, 1970 Kayseri doğumlu, yazar, çevirmen ve kültür muhabiri. Ağıtın Sonu romanıyla Duygu Asena Roman Ödülü´ne layık görüldü. Toprak İstanbul ve Berlin´de yaşıyor.

Serkan Altuniğne, Türk karikatürist, uzun yıllar kapanan mizah dergisi Penguen´de çizdi. Altuniğne bir yıldır Berlin´de yaşıyor ve taz.gazete için çiziyor.

Semra Uzun-Önder, Literatürk Festivali Yöneticisi

Sascha Feuchert, Çağdaş Edebiyat Profesörü, PEN Başkan Yardımcısı  ve Hapisteki ve Tehlike Altındaki Yazarlar Sorumlusu

 

Etkinlik Yeri: Café Central-International /Grillotheater, Theaterplatz 11, 45127 Essen

Giriş ücretsizdir.

Shida Bazyar: "Tahran´da Geceler Sessizdir"

13 Kasım 2017, saat 19:30

Moderasyon: Ulrich Noller

Medya Partneri: WDR/Cosmo-Radio

 

„Yazarken, olacak herşeye muktedir olunur“ diyor Bazyar. Yazar ilk romanında siyasi direniş ve değişim umudu etrafında bir aile hikayesini ele alıyor.Daha sonra ailenin babası olacak Behsad, 1979´daki İran Devrimi esnasında komünist idealleri için çarpışırken, İslamcıların iktidarı ele geçirmelerine tanık olmak zorunda kalır. 10 yıl sonra kendini Almanya´nın taşrasında bulur.

 

Etkinlik WDR Cosmo Radio´da canlı yayınlanacaktır:

http://www1.wdr.de/radio/cosmo/index.html

 

Etkinlik Yeri: Medienforum des Bistum Essen (Etkinlik Partneri), Zwölfling 16, 45127 Essen

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Burhan Sönmez - "İstanbul İstanbul"

14 Kasım 2017 Salı, saat 19:30

Moderasyon & Çeviri: Sabine Adatepe

 

İstabul´un tarihi caddelerinin altında bir hücrede tutulan dört tutuklu (bir öğrenci, bir berber, bir doktor ve yaşlı bir adam) gardiyanların kendileri sırayla sorguya götürmelerini beklemektedirler. Bu bekleme esnasına birbirlerine hikayeler anlatırlar. Kentlerine dair aşk ve mizah dolu öyküleriyle mekanın ve zamanın sınırlarını aşmaya ve acılarını azaltmaya çalışırlar.

 

Etkinlik Yeri: Grend Kültür Merkezi Freudenhaus Tiyatrosu, Westfalenstraße 311, 45276 Essen

Giriş Ücreti: 6 Euro (Biletler etkinlik akşamı satılacaktır)

Can Dündar – „Hain“

15 Kasım 2017, saat 19:30

Moderasyon & Çeviri: Murad Bayraktar

Medya Partneri: WDR/Cosmo-Radio

 

Alternatif Nobel Ödülü´ne layık görülen Cumhuriyet Gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar, serbest bırakılmasının ardından karşılaştıklarını, davayı, suikast girişimini, darbe girişimini ve Almanya´ya kaçışını, Berlin´deki sürgün yaşamını ve oradan sürdürdüğü basın hürriyeti mücadelesini yeni kitabında anlatıyor.

Etkinlik WDR/Cosmo-Radio tarafından canlı yayınlanacaktır: http://www1.wdr.de/radio/cosmo/index.html

 

Etkinlik Yeri: Astra Sineması, Teichstraße 2, 45127 Essen

Etkinliğe Giriş Saati: 18:30

Giriş Ücreti: Etkinlik akşamı 10 Euro, ön satış sadece şu adreslerden yapılmaktadır: www.grend.de oder www.literatuerk.com(Reservix/print@home)

Gala Okuması: 13. Essen Antolojisi - "Nerede Kimim"

21 Kasım 2017 Salı, saat 17:30

Moderasyon: Artur Nickel

 

„Nerede kimim?“ sorusu hayatımızın en önemli sorularından biri. Yeni Essen antolojisinde Ruhr bölgesinden gençler yanıtlar veriyorlar. Onları harekete geçiren, düşündüren ve kimliklerini oluşturan şeylere dair çarpıcı bir bakış! Yazın ve kitap projesi 13 yıldan beri Almanya çapında benzersiz bir çalışma. Ruhr havzası çapında gönderilen metinlerden önemli ve ilginçlerini kapsıyor ve festival kapsamında edebiyatseverlerin dikkatine sunuluyor.

 

Etkinlik Yeri: VHS Essen – Aula, Burgplatz 1, 45127 Essen

Giriş ücretsizdir.

Druckversion Druckversion | Sitemap
© Kulturzentrum Grend